“Nismo sami, pridi!” – Ljudski misijon v župnijah Zagorje in Trnje 2024

Spoštovani župljani!

V letošnjem postu bomo imeli v naši župniji ljudski misijon. To je oblika duhovne obnove za župnijo, ki jo vodijo posebej usposobljeni duhovniki, imenovani misijonarji. Namen ljudskega misijona je, da vernikom pomaga pri poglabljanju vere, spreobrnjenju srca in obnovi medčloveških odnosov. Ljudski misijon je starodavna praksa, ki izhaja iz navodil Tridentinskega cerkvenega zbora v šestnajstem stoletju.

V naši župniji bo misijon potekal dva vikenda, in sicer od 8. do 10. marca ter od 15. do 17. marca 2024, vodil pa ga bo p. Marjan Čuden, ki je provincial (vodja) frančiškanov v Sloveniji.

Lepo vas vabimo, da se udeležite dogodkov misijona ter prisluhnete nagovorom našega misijonarja. Njegovo vabilo k udeležbi na misijonu pa si preberite v nadaljevanju.

Vse dobro!

Župnik Niko Štrancar s sodelavci

Tukaj se nahaja Urnik misijona

Dragi župljani!

V vašo župnijo prihajam z velikim veseljem. Veselim se skupnega obhajanja bogoslužij, podeljevanja zakramenta spovedi, ki pomeni novo duhovno rojstvo in sadov, ki jih bo, kakor upam, prinesel misijon.

Zakaj je duhovna prenova potrebna?

Razlogov je več, prvi pa je želja, da bi bila vaša vera prebujena. Misijonar Pedro Opeka je rekel: “Vera v Sloveniji je močna, ampak zelo zaspana!” Rad bi, da se v vas najprej prebudi človečnost. Človečnost je nad vsem. Človečnost so naši odnosi. Vsi jih na evangeljski način lahko tkemo in vsakdo v svojem okolju.

Potem si želim, da bi se prebudili v zavedanje, da sploh imamo dušo. Če ne skrbimo za dušo, nam lahko umre. Obup je smrt duše. Kdor veruje s prebujeno vero, nikoli ne obupa, tudi zato, ker veruje, da ga najboljše šele čaka – to je večnost pri Bogu.

Želim vam, da bi s prebujeno vero v vas z novo svežino zaživel svet krščanskih vrednot in da bi se med vami še bolj razrastla ljubezen, ki je največja zapoved. Ljubezen želi vedno nečemu služiti in se žrtvovati za dobro.

Dobrota je tako temeljna, da rečemo: »Smisel življenja je biti dober človek!« Brez ljubezni v dejanju, ki je dobrota, kristjana ni. Dobrota je Božja, ker pomeni prelivanje lastne duše v druge. Od vseh lepih stvari nas dobrota najbolj naredi Bogu podobne. Take prebujene vere, ki se izraža v govorici dobrote, vam želim.

Čas misijona je priložnost, da prepoznate svetost kot najpomembnejši življenjski cilj. Mati Terezija je rekla: “Svetost je preprosta dolžnost nas vseh!” Svetost je v tem, da vsakemu nekaj dam: sovražniku odpuščanje, prijatelju pozornost, otrokom dober zgled, staršem hvaležnost, sebi spoštovanje, vsem pa ljubezen. Za svetost niso potrebna izredna junaštva in nikakršno nenavadno vedenje. Bog v srcu in Bog pred očmi – v tem obstaja ključ do svetosti.

Misijon v župniji naj vas duhovno prebudi, naj prežene zaspanost in utrujenost. Vabim vas, da se potrudite za obisk svetih maš in drugih srečanj v času misijona.

Verjamem v Božje prijateljstvo do ljudi, verjamem v čudež krsta in drugih zakramentov, verjamem, da je v vas veliko dobrega. Njivo vašega srca želim posejati s semeni navdihov Svetega Duha, da bi bilo v vas še več dobrega, več ponosa in dostojanstva, da ste Božji otroci, več lepega družinskega življenja in več sprejemanja Boga, ki svojo bližino ponuja preko molitve in zakramentov.

“Nismo sami, pridi!” je geslo vašega misijona. Že samo to vodilo naj vas spodbudi k udeležbi na misijonskem dogajanju in k odprtosti srca, ki je pogoj, da Bog lahko vstopi in prebiva pri vas.

V molitvi za uspeh duhovne prenove vaše župnije in v veselem pričakovanju srečanj z vami, vas lepo pozdravljam in želim mir in dobro!«

p. Marjan Čuden

Urnik Misijona: