PAPEŽ LEON XIV

267. papež se je rodil 14. septembra v Chicagu Louisu Mariusu Prevostu, ki ima francosko-italijanske korenine, in Mildredi Martinez, ki ima korenine iz Španije. Njegova brata sta Louis Martin in John Joseph.
Medtem ko je pisal svoj doktorat z naslovom Vloga krajevnega priorja v Redu svetega Avguština, je bil poslan na misijon v Peru s krajšo prekinitvijo leta 1987, ko je zagovarjal doktorsko disertacijo.
V Peruju je deloval od leta 1984 do leta 1999. V tem času je deloval v mestu Chulucanas (regija Piura) in mestu Trujillo. Zavzemal je več pomembnih položajev v misijonu: med drugim je bil prior skupnosti (1988-1992), formacijski direktor (1988-1998) in profesor kanonskega prava, patristike ter moralne teologije na velikem semenišču »San Carlos y San Marcelo«
Bil je še posebej aktiven pri formaciji novih kandidatov v Redu svetega Avguština: bil je direktor skupnega projekta za formacijo novih kandidatov iz regij Chulucanas, Iquitos in Apurimac in deloval je kot inštruktor za redovnike z zaobljubami.
Njegov čas v Peruju je izrazito zaznamoval njegovo pastoralno pot, ki se je še posebej izrazila 26. septembra 2015, ko ga je papež Frančišek imenoval za škofa perujske škofije Chiclayo.
Temu je sledila služba v Rimu, kjer še posebej izstopa imenovanje za prefekta dikasterija škofov leta 2023, ki zavzema osrednjo vlogo v delovanju Katoliške cerkve. Papež Frančišek ga je še istega leta povzdignil v kardinala, leto kasneje pa v kardinala škofa s titularno cerkvijo Albana.
Izvolitev papeža iz ZDA je glede na sedanje odnose med Evropo in ZDA precej veliko presenečenje, hkrati pa veliko upanje, da bo novi poglavar Katoliške cerkev most miru v svetu.
S svojo izkušenostjo v pastorali in dobro teološko ter pravno podlago ima orodja in potencial, da zares postane graditelj mostov, miru in hkrati branitelj integritete Cerkve.

Iz prve pridige novega papeža:

Tudi danes je veliko okolij, kjer krščanska vera velja za absurdno, namenjena šibkim in nerazumnim. To so okolja, v katerih imajo prednost druge vrednote, kot so tehnologija, denar, uspeh, moč ali užitek. V njih ni lahko oznanjati evangelija, saj se iz vernikov norčujejo, jim nasprotujejo, jih prezirajo ali pa jih v najboljšem primeru tolerirajo ali pomilujejo. Prav zato so to kraji, kjer je poslanstvo nujno, saj pomanjkanje vere pogosto prinaša s seboj tragedije, kot so izguba smisla življenja, kršitev dostojanstva osebe, kriza družine in številne druge rane, zaradi katerih trpi naša družba. »Zato je tudi za nas nujno, da ponavljamo: ‘Ti si Kristus, Sin živega Boga’.«